Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet adlı kompozisyon yarışması düzenlenecek

Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet adlı kompozisyon yarışması düzenlenecek

Kırşehir İl Müftülüğü, "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" adlı kompozisyon yarışması "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" adlı kompozisyon yarışması düzenleneceğini duyurdu. Son başvuru tarihi 11 Mart 2022 olarak belirlenen yarışmanın bilgileri paylaşıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ilde ortaokul öğrencileri arasında "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" adlı kompozisyon yarışması düzenlenecek. Kırşehir İl Müftülüğü tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi; “Başkanlığımızca, ‘12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabul Edildiği Gün ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü’ etkinlikleri kapsamında Kurtuluş Savaşı'nın amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklâl Şairimiz'in dizelerinde hissettiğimiz milli ve manevi ruhu yansıtacak ve yaşatacak şekilde ülke genelinde ortaokul öğrencileri arasında ‘Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet’  adlı kompozisyon yazma yarışması düzenlenecektir.”

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KOMPOZİSYON YAZMA YARIŞMASINA bilgileri ise şöyle ;  Yarışmanın temel amacı gençlerle iletişim kurmak ve onların zihinlerinde “Millî Mücadele Ruhu”nun oluşmasına katkı sunmaktır. Yarışmaya sadece ortaokul öğrencileri katılabileceklerdir. Bir öğrenci en fazla bir eser ile katılım sağlayabilecektir. Son başvuru tarihi 11 Mart 2022 olarak belirlenmiştir. Başvurular, öğrenim görülen okulun bulunduğu il/ilçe müftülüklerine yapılacaktır. Bununla birlikte katılım sürecinde öğrencilere kolaylık sağlanabilmesi adına başvurular müftülükler adına okul idaresi tarafından da alınabilecektir. 5. Başvurular bireysel olarak, eser teslimi ve başvuru aynı anda olacak şekilde gerçekleştirilecektir. Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci olduklarını belirten belgeyi yanlarında bulunduracaklardır. Ödüle layık görülerek dereceye giren öğrencilere müftülüklerce verilecek ödüller; birinciye 300 TL, ikinciye 200 TL, üçüncüye 100 TL şeklinde olacaktır. Yarışma sonunda başarılı olan eserler, müftülüklerin web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında duyurulacak ve gösterilecektir. Bu hesaplardan indirilerek başka internet sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında gösterilen eserler için Diyanet İşleri Başkanlığınca herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Müftülükler 15 Mart 2022 mesai bitimine kadar yarışmayı sonuçlandırıp dereceye girenleri internet siteleri üzerinden ilan edeceklerdir. Yarışmaya katılacak kompozisyonlar A4 (21 cm x 29,7 cm) boyutundaki düz beyaz kâğıda; yazım kurallarına uygun, okunaklı bir el yazısıyla veya bilgisayarla Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto büyüklüğünde ve iki (2) sayfayı geçmeyecek şekilde yazılmış olacaktır.  Eserlerin özgünlüğü konusunda hassasiyet gösterilmeli, intihale müsaade edilmemeli; eserde siyasi mesajlar bulunmamalı, ahlak kurallarına uygun olmalı ve bir ticari markanın reklamı yapılmamalıdır. Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecek, müftülüklerce bir yıl muhafaza edilecektir. Değerlendirme komisyonu aşağıdaki kriterlere göre puanlama yapacaktır: a) Duygu ve düşünceyi ifade edebilme gücü 25 Puan b) Kullandığı dilin akıcılığı 25 Puan c) Özgünlük 25 Puan d) Türkçe dil bilgisi kurallarına uygunluk 25 Puan.

Yorumlar