• 04.07.2022
  • 03:46
  • 17.5326
  • Kur fiyatları GenelPara tarafından sağlanmaktadır.16.7663
  • 10.69°C


Sigarayı bırakan vatandaşlara teşekkür belgesi takdim edildi

Sigarayı bırakan vatandaşlara teşekkür belgesi takdim edildi

 Dünya Tütünsüz Günü kapsamında Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş tarafından İlimiz merkez işletmelerinden Vestel Bayi ve Çiğdem Gazetesine Sigarasız İş Yeri Belgesi, sigarayı bırakan vatandaşlara teşekkür belgesi takdim edildi. İlçelerde ise sorumlu hekimler tarafından işletmelere belgeleri takdim edildi. Konu hakkında Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bilgilendirme yaparak şunları kaydetti: “Dünya çapında en önemli önlenebilir ölüm nedeni olarak tanımlanan tütün ürünlerinin, sağlık açısından yarattığı tehlikelere ilişkin farkındalık yaratmayı ve sigara kullanımını ortadan kaldırmayı hedefleyen Dünya Tütünsüz Günü bu yıl da önemli bir konu olarak gündemdeki yerini almaktadır. Halk sağlığı açısından önemli bir sorun olan Sigara tüketimi ve sigara dumanına maruz kalmak; sigaraya bağlı kanserler nedeniyle ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir.          

 Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. Halen sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bilimsel olarak tespit edilmiş içinde 50’ den fazlası kanser yapıcı 4.000’ den fazla kimyasal madde bulunan sigarayı kullananların havaya kattığı çevresel tütün dumanına maruz kalmanın güvenilir bir eşik dozu yoktur. En küçük miktarının bile zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu zarardan korunmanın tek çaresi kapalı alanların tamamen sigarasızlaştırılması /dumansızlaştırılmasıdır.          

Dünya Tütünsüz Günü kapsamında Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş tarafından sigarayı bırakan vatandaşlara teşekkür belgesi, İlimiz merkez işletmelerinden Vestel Bayi ve Çiğdem Gazetesine Sigarasız İş Yeri Belgesi verildi. İlçelerimizde ise sorumlu hekimler tarafından işletmelere belgeleri takdim edildi. Sigarayı bırakmak isteyenler;

ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı

KETEM Birimi Sigara Bırakma Polikliniği (iletişim)2134518

Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği

Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü Sigara Bırakma Polikliniği

Mucur Toplum Sağlığı Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği

Başvurup hekimler tarafından uygun görülen tedavi ile sigarayı bırakabilirler.

            Tütün ve tütün ürünleri kapsamında kararlı ve yeterli bir mücadele için, tüketicinin de içinde olduğu hemen her kesimin bilinçli bir şekilde mücadele etmesi gelecek nesiller için bir görev ve zorunluluktur. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle tüm halkımızı; Her yıl 10.000 bin kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. SİZ DE BIRAKABİLİRSİNİZ.”

Yorumlar