Okullarımızda TÜBİTAK Bilim Fuarları düzenleniyor

Okullarımızda TÜBİTAK Bilim Fuarları düzenleniyor

 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında 2013 yılından itibaren bilim fuarları ile öğrencilerin eğitim-öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri bilimsel konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortamın oluşturulması amaçlanmaktadır.  

Kırşehir’de okullarda öğrenciler tarafından 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları kapsamında yapılan bilimsel çalışmalar sergileniyor.

Yukarı Homurlu Ortaokulu ile Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlendi. Düzenlenen fuara Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Fuar, katılımcılar tarafından öğrenci eserlerinin yer aldığı sergilerin gezilmesi ile sona erdi.

TÜBİTAK Bilim Fuarları, temel ve ortaöğretimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak Bakanlığımıza bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir. Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarla, 5-12. sınıf öğrencilerinin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları bir yarışma etkinliği değildir. Bu fuarların amacı, öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkalarıyla paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır.

Bu çerçevede yürütülecek Bilim Fuarlarıyla kısa sürede çok geniş kitlelere ulaşarak bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratılması, bilim kültürünün tabana yayılması ve geliştirilmesi sağlanacaktır. TÜBİTAK Bilim Fuarlarının bir yarışma değil, toplumda bilim kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir faaliyet olduğu dikkate alınarak etkinliğin doğasına uygun her alt proje TÜBİTAK tarafından değerlendirilip uygun bulunması halinde fuarda sergilenebilir. Sergilenmesi uygun bulunmayan (değerlendirme sonucunda) alt projelerin sergilenmemesine dikkat edilmelidir.

Yorumlar