KİMİN HIV İ KİMİN CEBİNDE?

Son haftanın tartışmasız en fazla konuşulan konusu Karabük Üniversitesi skandalı olabilir. Üniversitenin resmî sitesinde yazana göre “Karabük Üniversitesi, Times Higher Education (THE)’ın 2020 yılı için yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri arasındaki sıralamaya yani "Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi" arasına girdi.”
Ülkemizdeki kimi kesimlerin göçmen karşıtlığıyla birlikte üniversitelerdeki yabancı öğrenci kontenjanları da vatandaşların sorguladığı ve karşı çıktığı şeyler arasına girmeye başladı. Bu hususta Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar temel alınmalıdır. Karabük Üniversitesi’nin internet sitesi üzerinden yayınladığı yazıda Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esasların birebir uygulandığını rahatlıkla görebiliriz (yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz).
Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar’ın 2. Maddesinin d bendinde “Yükseköğretim programlarının eğitim ücreti, sağlık raporu vb koşullarının üniversiteleri tarafından ilan edilmesi…”
Gerekliliği öngörülmüştür. Yani teoride sağlık raporu ve gerekliliklere ilişkin olarak Üniversitelerin gerekliliklerini belirtme yükümlülüğü mevcut iken Karabük Üniversitesi bu gereklilikleri belirtmemiştir yahut belirtmişse dahi sağlık raporu veren kurumların verdiği raporlar gerçeği yansıtmamakta veya yansıttığı gerçeklere Üniversite tarafından riayet edilmemektedir.
HIV sadece cinsel yolla değil kan yoluyla ve başka yollarla da bulaşabilmektedir bu sebeple söz konusu vakıayı sadece cinsel olarak değerlendirmek doğru değildir. Ülkemize okumak için gelen ve bilim alanında gelişme kat etmek dışında başka bir amacı olmaması gereken bireylerin toplumumuza zarar vereceğini bile bile ülkemize kabul etmenin izah edilebilir tarafı yoktur.
Öte yandan bu skandala Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ve Karabük Üniversitesi tarafından yanıt verilmiş ve yalanlanmıştır. Açıklamada ise:
-Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık tesislerimizde halk sağlığını ilgilendiren bütün hastalıklar yakından takip edilmekte ve düzenli kayıt tutulmaktadır.
-İlimizde HIV pozitif ve HPV pozitif vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca sağlık tesislerimize son günlerde konu ile ilgili bir başvuru olmamıştır.
-Sağlık çalışanlarımızı zan altında bırakan iddiaların aksine sağlık sistemimiz kayıtsız giriş yapılarak işlem yapılmasına izin vermemektedir.
Başlıklarına yer verilmiştir.
Karabük Üniversitesi’nde yaşanan bu olay, üniversitelerdeki yabancı öğrenci kabul politikalarının ve sağlık raporları gibi önemli prosedürlerin hassasiyetini bir kez daha ön plana çıkarmıştır. Bu olay, ülkemizdeki eğitim sistemini etkileyen konuların yanı sıra toplumsal hassasiyetleri de gözler önüne sermektedir. Öğrenci kabulünde şeffaflık ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi, sağlık raporları gibi belgelerin gerekliliği konusunda netlik sağlanması, benzer vakaların önlenmesi için hayati öneme sahiptir. Ülkemizdeki üniversitelerin uluslararası standartlara uygun bir şekilde yönetilmesi hem eğitim kalitesini yükseltecek hem de toplumun güvenini pekiştirecektir. Bu bağlamda, yetkililerin bu tür olaylara karşı daha duyarlı olması ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Ancak bu şekilde, eğitim ve sağlık alanlarında toplumun güvenini kazanabilir ve daha sağlıklı bir gelecek inşa edebiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Onur Elban - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kırşehir Memleket Haber Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kırşehir Memleket Haber Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kırşehir Memleket Haber Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kırşehir Memleket Haber Portalı değil haberi geçen ajanstır.Anket Özbağ'da senin oyun kime?