Kamu memurlarının sesi oldu!

Bazı kararların kamuya fayda sağlamak yerine zarar vereceğini belirtti

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Kırşehir'de Şube Başkanı Yusuf Aydın, "Kamuda tasarruf planına yönelik bir açıklamada bulunarak kamuda , tasarruf paketi olumludur ancak memurların hakları geriye gitmemeli ifadesinde bulundu. Kamuda tasarruf paketi açıklandı. Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca ekonomik türbülans dönemlerinde değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz diyen Aydın, bu çerçevede alınan tasarruf tedbirlerinin bir kısmını desteklerken bir bölümünün ise ülkemize fayda getirmeyeceğini düşünüyoruz "dedi.

Kamu memurlarının sesi oldu!


 Yusuf Aydın; "Özellikle kamuya yeni personel alımının emekli olan kamu görevlisi sayısı ile sınırlandırılması, mutlak surette gözden geçirilmesi gereken bir karardır. Hepimizin bildiği gibi sağlık, eğitim ve güvenlik başta olmak üzere hemen bütün hizmetlerde büyük bir personel açığı olduğu bilinen gerçektir. Özellikle büyükşehirlerde kamu hizmetleri az sayıdaki personelin üstün gayretleri ile yürütülmektedir. Böyle bir karar, önümüzdeki yıllarda artacak nüfusa ve hizmet ihtiyacına paralel olarak kamu çalışanı açığının daha da büyümesine ve kamu hizmetlerinin aksamasına yol açacaktır.". diyerek memurların haklarının ihlalinin kabul edilemez bir durum olduğunu"ifade etti.

Ayrıca emekli maaşlarının düşüklüğü nedeniyle kamu görevlilerimiz emekli olmak istememekte olduğunu belirten Başkan Aydın tüm çalışanlar 65 yaşına kadar görevlerinde kalmayı tercih ettiğini belirtti.

Böyle bir durumda sağlık, eğitim, güvenlik, haberleşme, tarım, kültür, diyanet, enerji, yerel yönetim, imar, ulaşım, denetim hizmetleri, mühendislik, adalet, uzmanlık gibi alanlarda ortaya çıkacak personel ihtiyacının karşılanamaması ve hizmetlerin yürütülememesi sorunu baş göstereceğini ifade eden Aydın, "kurumlarda ve illerde personel ihtiyacı tam olarak karşılanmadan yeni personel alımının kısıtlanması, kamunun tam anlamıyla bir keşmekeşe dönmesi anlamına gelecektir diyen Aydın, kamuya yeni personel alımını kısıtlarken hizmetlerin dışarıdan satın alma yoluyla gördürülmesi gibi bir yanlışa da düşülmemelidir. Kamuda en büyük giderlerden birisi taşeronlaşma nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öncelik taşeronlaşmayı sonlandırmak olmalıdır diyerek aslında en büyük sıkıntının taşeronlaşma olduğu belirtti ve hükümetten bunun üzerinde bir talepte bulundugunu dile getirdi.

Kamu memurlarının sesi oldu!

Kamudaki memurların haklarının ihlal edilmesi, kurumlardaki iş gücünü düşürecektir diyerek kamuda tasarruf planının içinde, memurların yapmış oldukları sözleşmenin maddelerindeki değişikliğe gidilmesi bir nevi onların haklarını elinden almak gibidir diyerek bu maddenin bir fayda getirmeyip aksine sadece dar gelirli memurları çok zorda bırakarak, kamun işlerinin aksamasına sebep olacaktır dedi. Bu karar özellikle trafik yoğunluğunun olduğu büyükşehirlerde daha fazla trafik, iş gücü kaybı ve yakıt masrafı yaratacaktır. Bunun yanında servis hizmetlerine yönelik olarak alınmış toplu sözleşme kararlarının da böyle bir çalışma ile iptal ediliyor olması, sendikacılık ve toplu sözleşme ilkelerine aykırı bir durum olarak toplu sözleşmenin özerkliğini yok etmek anlamı taşıyacaktır diyen Aydın, "toplu sözleşme ile alınan kararların idari keyfiyetle iptal edilmesi, örgütlenme özgürlüğüne ve toplu sözleşme hakkına darbe vurmak anlamına gelmektedir.Böyle bir karar, diğer toplu sözleşme hükümlerinin de iptal edilebilmesinin önünü açacaktır diyerek son yıllarda ev kiralarında meydana gelen fahiş artışlar, kamu görevlilerinin büyükşehirlerde ve tatil beldelerinde çalışmalarını imkânsız hale getirmiştir. Birçok yerde ev kiraları kamu görevlilerinin maaşlarının üzerindedir. Kamu lojmanları ise nispeten daha uygun kiralar nedeniyle imkânı olan çalışanlarımız açısından bir kolaylık yaratmaktadır. Bu kiraların gözden geçirilerek rayiç bedel üzerinden değerlendirilecek olması zaten kiralar nedeniyle personel temininde güçlük çekilen yerlerde durma noktasına gelmiş olan kamu hizmetlerinin tamamen aksamasına yol açacak, beklenen etkiyi yaratamayacaktır. Bu bakımdan özellikle zaten dar ve sabit gelirle hayatta kalmaya çalışan kamu görevlilerine yönelik olarak uygulanması gereken tasarruf tedbirlerinin gerek etkisizliği gerekse yaratacağı sorunlar göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirilmesi ve bu kararlardan vaz geçilmesi gerekir" dedi.

Kamu memurlarının sesi oldu!

Başkan Aydın,Hükümetin tasarrufa gitmesi olumlu bir davranış ama bu tasarruf planının içerisinde, memurların sözleşmeyle ya da anlaşmayla korunan haklarının alınması, yok sayılması kabul edilemez bir durum olmasının yanında bu kararların kamuya fayda sağlamak yerine zarar vereceğini belirtti.15 May 2024 - 09:30 Kirşehir- Gündem --- Okunma

Mahreç  Mehmet Emin Turpçu

Son bir ayda kirsehirmemleket.com.tr sitesinde 1.164.147 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kırşehir Memleket Haber Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kırşehir Memleket Haber Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kırşehir Memleket Haber Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kırşehir Memleket Haber Portalı değil haberi geçen ajanstır.

02

Memur - Kırşehir sağlık müdürlüğüne başka kurum da toplantı için gittim giriş de sordum toplantı salonu nerede diye 3.katta dediler yukarı çıktım 2 tane toplantı salonu vardı Aşıkpaşa ve ahi toplantı salonunu gördüm, toplantı yoktu ,yine birine sordum müdürün odasının yanında var dediler, gittim orada da yoktu,görevli belki yanda ek binada var dedi oraya gittim ,aldığım cevap eski sağlık müdürünün 4.katinda dediler sordum kaç tane toplantı salonu vardı diye 3 tane müdür ün olduğu bina bir yan binada bir de eski Müdürlük binasında dediler bir sağlık müdürünün 5 toplantı salonu varmış, birde hastane de 6 toplantı salonu varmış bunların 4 tanesini Ertan Değirmencioğlu yaptı dediler devletin parasını gereksiz harcamalar yapan müdür derhal görevden alınmalı ve harcadığı parayı ödesin kamu zararına sebep olmuştur

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Mayıs 13:09
01

Vatandaş - Yusuf Aydın başkan doğru söylüyorsunuz herkes sizin gibi devletçi olmuyor tebrik ediyorum, bir vatandaş olarak kırşehir sağlık müdürlüğüne işim düştü dışarıda bekledim yeni binanın dışarıdaki suburgelikleri kırılmış yerlerde yatıyor altında sigara izmariti, çöp dolmuş sağlık müdürü bunları görmüyormu

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 15 Mayıs 11:56